Rozmowa z Julią Gwiazdowską - tegoroczną absolwentką naszego liceum.

 

Co skłoniło Cię do podjęcia decyzji o zmianie szkoły pod koniec drugiej klasy.  

Gdybym pozostała w poprzedniej szkole, to prawdopodobnie nie otrzymałabym promocji do klasy maturalnej. Dlatego wiedząc , że jest taka szkoła jaką jest Liceum Klasyczne zdecydowałam się zwrócić do Dyrektora Liceum Klasycznego o możliwość podjęcia nauki w tej szkole. I dostałam szansę aby stać się uczennicą bardzo dobrej szkoły. 

 

W zasadzie tak na dobre, to w naszym liceum przebywałaś jeden rok. Co byś powiedziała o tym pobycie.

Jestem osobą wrażliwą, która reaguje emocjonalnie na wydarzenia które nie zawsze były kolorowe. Ta szkoła bardzo mnie wyciszyła, otrzymałam bardzo dużą pomoc od nauczycieli. W zasadzie zawsze można na nich liczyć. Nie zdarzyło się aby uczeń został na lodzie. W Liceum Klasycznym dostosowuje się ilość zajęć do potrzeb i możliwości poznawczych ucznia. Szkoła bardzo dobrze przygotowała mnie do tegorocznego egzaminu maturalnego, który bardzo dobrze zdałam . Nadmieniam, że z języka polskiego w wersji rozszerzonej uzyskałam 85 %. Ja nie musiałam korzystać z korepetycji, które nie mało kosztują, pomimo że w poprzedniej szkole miałam problemy z matematyką. 

 

Julio czy Twój krótki, bo roczny pobyt miał wpływ na Twój rozwój osobowy. 

W tej szkole zawsze czułam się jak w domu, przychodzenie do szkoły było dla mnie przyjemnością. Wiele spraw stawało się jasnymi, zrozumiałymi z tego względu, że nauczyciele rozmawiali z nami i wiele spraw nam wyjaśniali. Gdy stawialiśmy pytania zawsze mogliśmy liczyć na odpowiedź w szczególności na lekcjach religii i filozofii, gdzie rozmawialiśmy nie tylko o wierze ale także o sensie życia tzn. kim jest człowiek, dokąd zmierza, jaki ma cel w życiu. W Liceum Klasycznym nauczyciele pomogli mi odbudować moją osobowość,  wcześniej była we mnie „zabita”.

 

Co byś poradziła uczniom, którzy szukają dobrej szkoły.

Uczniom którzy myślą ze w małej szkole mogą źle się czuć ja bym powiedziała: Nie wierzcie mitom. W Liceum Klasycznym nauczyciele znają swoich uczniów, wiedzą jakie uczeń ma potrzeby i możliwości, wiedzą na co go stać i taka sytuacja jest na pewno dla dobra ucznia. Przecież matury nikt za nas nie napisze.

 

Na zakończenie zapytam czy w Liceum Klasycznym można rozwijać swoje pasje, umiejętności potrzebne do dalszej nauki na studiach oraz piękną osobowość.

Jestem tego dowodem, że tak właśnie jest. 

 

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów na studiach na UKSW w Warszawie.
Notował Henryk Gut