W dniach 19-20 listopada uczestniczyliśmy w wycieczce do stolicy Litwy – Wilna. Pierwszym punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie cmentarza na Rossie, założonego w 1801 roku. W związku z rocznicą odzyskania niepodległości głównym celem naszej wizyty w tym historycznym miejscu był grób „matki i serca syna” -  Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

 

Nasze kolejne kroki skierowaliśmy do samego centrum Wilna. Podziwialiśmy Ostrą Bramę, o której nasz wieszcz narodowy wspominał w swoim poemacie „Pan Tadeusz”. Zwiedzaliśmy także getto małe, gdzie uliczki nosiły nazwy hebrajskie. Bardzo interesującym przeżyciem była wizyta w cerkwi prawosławnej, a szczególnie możliwość zobaczenia zmumifikowanych ciał pierwszych męczenników, liczących ok. 700 lat. Ale Wilno to także miejsce, w którym św. s. Faustyna Kowalska doznała objawień Jezusa Miłosiernego i obraz ten, namalowany według jej wskazówek, mogliśmy obejrzeć. Nasze zaciekawienie wzbudziła informacja, że stojąc w jednym punkcie Starego Miasta i obracając się na cztery strony świata, zawsze zobaczymy świątynię.

 

Z kolei wieczór obfitował w wydarzenia kulturalne, bowiem uczestniczyliśmy w przedstawieniu taneczno-muzycznym pt. „Zabranie marzeń”. Zostało ono zorganizowane przez Dom Kultury Polskiej w Wilnie, a swoje talenty prezentowali członkowie zespołu ludowego WILENKA. Występ został rozpoczęty przez dzieci w strojach ludowych, wykonujące patriotyczną pieśń. Mieliśmy także okazję podziwiać tańce w wykonaniu młodych ludzi przebranych w stroje z poszczególnych epok. Występ zakończył pokaz filmu nagranego przez aktorów, opowiadających o kultywowaniu tradycji polskich oraz o pamięci i historii naszego kraju. Nie zabrakło oczywiście podziękowań ze strony przybyłych gości, m. in. wicemera Wilna.

 

Ostatnim punktem wycieczki, który został zrealizowany następnego dnia, był odpoczynek w kompleksie rozrywkowym w Druskiennikach. Znajduje się tam największy w tej części Europy aquapark, a także uzdrowisko. Wspólnie uznaliśmy, że jest to idealne miejsce na aktywne spędzanie wolnego czasu. 

 

Chętnie powtórzylibyśmy ten wyjazd!

 

Autorzy: Aleksandra Godziebiewska, Magdalena Szalast, Natalia Pyskło, Patryk Sakowski.

 

Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018
Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018
Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018
Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018
Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018
Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018
Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018
Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018
Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018
Pobyt z młodzie...
Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018 Pobyt z młodzieżą na Wileńszczyżnie (Polskie Kresy) 19.11.2018