WARSZTATY DZIENNIKARSKIE W OSTROŁĘCKIM CENTRUM KULTURY 3.11.2021r.

Wczorajsze warsztaty przygotowali dla nas wykładowcy i szkoleniowcy z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja i TV TRWAM. Spotkanie rozpoczął Henryk Gut- dyrektor Liceum Klasycznego im. Jana Pawła II w Ostrołęce. Przedstawił i powitał uczestników naszego spotkania: Liceum Klasyczne im. Jana Pawła II, II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, III Liceum Ogólnokształcące, ZSZ nr 1, ZSZ nr 2, ZSZ nr 3 i ZSZ nr 4. Zgodnie z programem p. Waldemar Gumowski wytłumaczył nam język obrazu. Poznaliśmy ,,od kuchni” pracę techniczną, która jest niezbędna przy przekazie telewizyjnym. Pierwszym ochotnikiem był Mateusz, którego próby okiełznania obrazu transmitowanego przez kamery prowadzący nagrodzili drobną opłatą. Do prognozy pogody została wybrana Tosia. Dowiedzieliśmy się, że przedstawienie pogody nie jest takie proste, jednak nasza koleżanka poradziła sobie świetnie. Kolejnym przykładem była transmisja sportowa, którą poprowadził ,,zajawiony sportowiec” Olek. Przedstawił nam się jako fan Legii Warszawy. Dzięki Martynie dowiedzieliśmy się, jak ważne jest kadrowanie i jak dużą rolę odgrywa ustawienie kamery. Odbyło się również głosowanie na prezydenta, którym został Sebastian. Prezentacja kandydata przekonała każdą osobę obecną na spotkaniu. Po krótkiej przerwie, spędzonej na wywiadach między uczniami i odetchnięciu świeżym powietrzem, rozpoczęła się druga część spotkania. Obecnie marzeniem co drugiego młodego człowieka jest rozpoczęcie kariery youtobera. Albert pomógł nam zobaczyć, że dobre oświetlenie to podstawa przy nagrywaniu. W zależności od tego, co chcemy uzyskać, możemy bawić się barwą i jasnością światła. Z czasem zaczęło brakować chętnych, wielką odwagą wykazała się Julka, która pomalowała Adriana. Na scenę zaproszeni zostali Emilka i Wiktor, którzy siedząc na przeciwko siebie, patrzyli sobie prosto w oczy. Możliwe, że kultowa melodia z ,,Titanica” zapoczątkowała głębokie uczucie, którego doszukiwali się prowadzący. Po kolejnej krótkiej przerwie p. Paweł Bielicki przedstawił nam pracę techniczną z głosem. Na scenie powitaliśmy Olę, która, wspierana przez chórek, zaśpiewała znaną piosenkę Dawida Kwiatkowskiego. Nagrany wokal Paweł na żywo modyfikował, a to, co z tego powstało bez wątpienia zdobyłoby uznanie na YouTubie. Ostatnią częścią spotkania była prasa. Dowiedzieliśmy się jak odróżniać informację od opinii, manipulacji i perswazji oraz jak tworzyć rzetelne, oparte o fakty artykuły. Poznaliśmy również zasady, które warto stosować podczas pisania. Sprawiają one, że czytelnik bądź słuchacz zainteresuje się naszym tekstem i z uwagą przeczyta lub posłucha tego, co mamy do przekazania. Celem spotkania było nauczenie uczniów rozróżniania terminów medialnych.

Uczennice:

Olga Bednarczyk, Natalia Orłowska, Klaudia Białobrzewska

Link do warsztatów dziennikarskich
👇🏻

Sprawdź czy jesteś na zdjęciu!
https://wsksim.edu.pl/tego-nikt-sie-nie-spodziewal-byli-w-totalnym-szoku/