Nauczanie retoryki w Liceum Klasycznym!

Wczoraj w naszej szkole gościł wybitny naukowiec, znawca kultury klasycznej Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński –Kierownik Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Celem przyjazdu Pana Profesora do naszej szkoły było zapoznanie uczniów z zasadami posługiwania się piękną wymową w języku polskim. Na początku Pan Profesor wyjaśniał na czym polega sztuka pięknego mówienia.

W poszczególnych klasach mówił o obowiązujących zasadach występujących w retoryce. Dla uczniów klasy pierwszej było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ po raz pierwszy uczniowie mogli słuchać na żywo znawcę sztuki retoryki, szczególnie gdy Pan Profesor recytował im fragmenty poezji. Dla starszych roczników było to kolejne spotkanie z mistrzem kultury słowa, przypominające i wprowadzające w tajniki pięknego mówienia. Biorąc pod uwagę dzisiejszy przekaz słowa, uczniowie dowiedzieli się jak poprzez różne ośrodki medialne, jest przekazywane słowo. Pan Profesor objaśniał uczniom w jaki sposób można uczyć się sztuki pięknego mówienia. Tylko systematyczna i wytrwała praca poprzez odpowiednie ćwiczenia, da nam umiejętności pozwalające pięknie używać naszego polskiego języka tak, aby ci którzy nas słuchają dobrze nas słyszeli i chcieli nas słuchać. Czyli w posługiwaniu się słowem mówionym należy mówić głośno, wyraziście i z sensem. Sztuka retoryki w naszej szkole ma na celu nauczyć uczniów pięknego mówienia, które jest tak potrzebne w dzisiejszym świecie obrazkowym i chaosie medialnym. Chciało by się powiedzieć aby w środkach masowego przekazu była możliwość wysłuchania audycji stosującej powyższe zasady, czyli kultury przekazu słowa. Niestety na razie jest to niemożliwe.