Uczniowie i pracownicy naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w trzydniowej pielgrzymce i wycieczce do Częstochowy, Krakowa i Wadowic.

 

Kraków, Jasna G...
Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017 Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017
Kraków, Jasna G...
Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017 Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017
Kraków, Jasna G...
Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017 Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017
Kraków, Jasna G...
Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017 Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017
Kraków, Jasna G...
Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017 Kraków, Jasna Góra, Wadowice 02.12.2017

 


O godzinie 7 rano wyjechaliśmy z Ostrołęki. Docelowym miejscem w tym dniu był Klasztor na Jasnej Górze. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, po niej w zawierzeniu Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski. Zaszczytem dla nas było to, że nasz Pan Dyrektor przed głównym ołtarzem zawierzył szkołę: uczniów, pracowników, nasze rodziny. Podczas tej niezwykłej chwili doświadczyłam obecności Maryi w sobie. Czułam się bezpieczna i szczęśliwa. Wielkim przeżyciem dla mnie było też przejście wokół obrazu na kolanach. Wytarte ślady na posadce po ludzkich kolanach wywołały refleksję, jak wiele cierpienia, łez i problemów zostawili ludzie przed tym obrazem, prosząc o łaski. I to na pewno pozostanie w moim sercu.

 

Następnego dnia pojechaliśmy na Wawel w Krakowie. Byliśmy przy grobie pary prezydenckiej. Zwiedzaliśmy Kryptę Wieszczów Narodowych: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego - dwóch wybitnych poetów doby romantyzmu, których twórczość stała się ważną częścią polskiej kultury. W krypcie upamiętniono także innych Polaków, cenionych artystów XIX w. - poetę Cypriana Kamila Norwida oraz kompozytora i pianistę Fryderyka Chopina. Pani przewodnik powiedziała nam ciekawostkę na temat sposobu, w jaki są ustawione sarkofagi Mickiewicza i Słowackiego: poeci ułożeni są do siebie stopami. Jest tak dlatego, że za życia bardzo się nie lubili.

 

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Wadowic, miejsca, w którym urodził się, wychował i mieszkał wielki Polak - Jan Paweł II. Zwiedzaliśmy tam muzeum w domu rodzinnym Karola Wojtyły, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami. Mogliśmy zobaczyć kilka przedmiotów używanych przez papieża i jego rodzinę, takich jak: kaflowy piec kuchenny, zlew, parę naczyń i oryginalne drzwi wejściowe. Na ekspozycjach mogliśmy oglądać również kilka sutann z różnych etapów kariery duchownego. Wielkie zainteresowanie wzbudził we mnie widok jego pierwszych nart i kilka rękopisów. Pokazana była również kopia broni, z której strzelano do Ojca Świętego i garnitur jednego z ochroniarzy z plamą krwi papieskiej. Muzeum to przybliżyło mi obraz Jana Pawła II z czasów, kiedy mieszkał w Polsce i wzbogaciło moją wiedzę. Po wyjściu z muzeum zaszliśmy na ulubione kremówki papieża, były przepyszne.

 


I tak zakończyliśmy naszą trzydniową pielgrzymkę. Czas wycieczki wydawał się bardzo krótki, a tak dużo wniósł w nasze życie.

Aleksandra Godziebiewska kl. IILK