Dnia 25 października 2019r. pojechaliśmy autokarem do Częstochowy na Jasną Górę. Tego dnia nasi maturzyści wzięli udział w dorocznej pielgrzymce maturzystów Diecezji Łomżyńskiej do Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. Wraz z maturzystami na pielgrzymkę pojechali również inni uczniowie naszego liceum.

Wyjechaliśmy po 6 godzinie rano. W czasie podróżowania autokarem śpiewaliśmy pieśni religijno-patriotyczne oraz odmawialiśmy różaniec, polecając Matce Bożej naszych bliskich, wychowawców oraz Naszą Ojczyznę. Na akordeonie pięknie przygrywał nam Pan Zenon. I tak dotarliśmy ok. godz. 11 45 na Jasną Górę. Najpierw poszliśmy do cudownego obrazu Czarnej Madonny i na kolanach przeszliśmy koło jej obrazu. Maszerując na kolanach można było zauważyć wgłębienia w posadzce co świadczy o tym jak wielu pielgrzymów musiało tędy przechodzić na kolanach. Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie z Matką Bożą w Jej Jasnogórskim wizerunku. Takie spotkanie robi na każdym wrażenie. W programie mieliśmy również zwiedzanie skarbca, sali rycerskiej oraz makiety przedstawiającej obronę Klasztoru Jasnogórskiego przed Szwedami. Następnie poszliśmy na obiad do Domu Pielgrzyma a po nim na konferencję, której tematem było powołanie. Konferencję wygłosił Ojciec Franciszkanin. O 16.30 udaliśmy się na Drogę Krzyżową wałami jasnogórskimi, podczas której były rozważane poszczególne stacje męki naszego Pana Jezusa.

Potem był czas na nabożeństwo pokutne i Mszę Świętą sprawowaną przez JE ks. bp Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego naszej diecezji. Na zakończenie naszego pielgrzymowania wzięliśmy udział w modlitwie Apelu Jasnogórskiego, którą poprowadził nasz Biskup. Dzięki naszemu dyrektorowi, byliśmy blisko Matki Bożej. Po apelu zrobiliśmy zdjęcia przed cudownym obrazem Matki Bożej. Po apelu poszliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ostrołęki.

Dla mnie ta pielgrzymka była ważna, ponieważ mogłem po raz kolejny zobaczyć naszą Panią i Królową w cudownym obrazie, który już od ponad 600 lat króluje na wzgórzu jasnogórskim. Uważam ,że każdy Polak-Katolik powinien minimum raz w swoim życiu zobaczyć ten cudowny obraz i całe sanktuarium. Przeżyciem było też być tak blisko obrazu na Apelu Jasnogórskim, kiedy to odczułem bliskość Pani Jasnogórskiej. Dzięki pielgrzymce wielu z nas jeszcze bardzie upewniło się , że przy Maryi jesteśmy bezpieczni i że jest naszą Opiekunką do której tysiące Polaków uciekało się przed jej tron. Nasza Pani każdego wysłuchiwała i wysłucha o czym świadczą pozostawione przez pielgrzymów wota dziękczynne Potwierdziło się też i tym razem, jak mówił Papież Jan Paweł II, że „w tym miejscu zawsze byliśmy wolni”.

Ja osobiście również tego doświadczyłem w swoim sercu. Dla wielu z nas była to niezapomniana pielgrzymka, która pomogła nam wzrosnąć duchowo i będzie długo w naszej pamięci. Z niecierpliwością będziemy czekać na następne spotkanie. Dziękujemy Panu Henrykowi Gutowi, dyrektorowi naszego liceum, który zorganizo-wał nam tę piękną pielgrzymkę, Panu Ryszardowi Żukowskiemu za opiekę a Panu Zenonowi Ostaszowi za umilenie nam czasu piękną grą na akordeonie przy śpiewie pieśni religijnych i patriotycznych.

Notował Patryk Sakowski ucz.kl.2 LK

 

image00001
image00001 image00001
image00002
image00002 image00002
image00003
image00003 image00003
image00004
image00004 image00004
image00005
image00005 image00005
image00006
image00006 image00006
image00007
image00007 image00007
image00008
image00008 image00008
image00009
image00009 image00009
image00010
image00010 image00010