„Poznaj Polskę”
Uczniowie KLASYKA wraz z opiekunami poznają piękno Polski.


Wtorek 7.00.2022 to kolejny dzień naszego wędrowania po Polsce. Z pięknego Torunia miasta Kopernika, rześkim rankiem wyruszyliśmy w stronę polskiego Bałtyku. Około południa przy cmentarzu garnizonowym w Gdańsku oczekiwał na nas Pan Piotr Szubarczyk, wspaniały historyk aby opowiedzieć nam historię Danuty Siedzikówny „Inki”, jednej z wielu polskich dziewcząt, którym nie było dane żyć po zakończeniu drugiej wojny światowej. W trakcie żywej lekcji historii, przy grobie Inki, dowiedzieliśmy się jak i dlaczego Inka została zamordowana przez ówczesne władze komunistyczne.

Nawet jej doczesne szczątki zostały zakopane w takim miejscu aby nigdy ich nie odnaleziono. A jednak okazało się że pomimo iż ciało Inki zostało zakopane na cmentarzu pod chodnikiem, to dzięki staraniom zespołu pod kierownictwem Prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN, szczątki Inki zostały odnalezione i godnie z honorami wojskowymi pochowane. Okazuje się, że nawet martwe ciało Inki było niebezpieczne dla ówczesnej komunistycznej władzy. O tych wszystkich szczegółach piękną polszczyzną opowiedział nam Pan Piotr.

Nasi uczniowie stojąc przy grobie Inki, z zainteresowaniem słuchali tej opowieści. Inka była bardzo odważną młodą kobietą, która walczyła o piękno człowieczeństwa, o prawdziwą wolność polskiego narodu, powiedziała Ola, uczennica trzeciej klasy naszego liceum. Po spotkaniu z Panem Piotrem Szubarczykiem przejechaliśmy na inne bardzo ważne miejsce dla Polaków a mianowicie na Westerplatte, które powinno być ”Ikoną” dla każdego Polaka.

O historii tego miejsca oraz o bohaterach z nim związanych opowiedział nam z kolei Pan Piotr Dąbrowski, kolejny pasjonat naszej historii. Szczegółowo punkt po punkcie wprowadzał nas w tajniki tego ważnego skrawka naszej ziemi. Z pasją opowiadał nam o historii naszych Westerplatczyków, ich losach i walce jaką podejmowali w obronie naszej ojczyzny, napadniętej przez Niemców 1 września 1939 r. To bardzo dobrze, że nasza młodzież mogła posłuchać żywej lekcji historii o niezłomnych bohaterach, żołnierzach Westerplatte, którzy wykazali się taką heroiczną postawą przed niemiecką nawałnicą.

Choć jak zauważyła Basia uczennica klasy pierwszej obecny pomnik stojący na Westerplatte, nie oddaje chwały naszym bohaterom. Jestem przekonany, że my Polacy powinniśmy być dumni z takich bohaterów. Dlatego przyjechaliśmy wraz z naszą młodzieżą tutaj na Westerplatte, gdzie również dnia 12 czerwca 1987 r. przemawiał nasz wielki rodak, Papież Jan Paweł II. Niech te słowa które wówczas Papież wypowiedział do polskiej młodzieży, będą dla nas mottem na codzienne życie. „Chłopiec, dziewczyna, którzy nauczą się obcować z Bogiem na gruncie wewnętrznej prawdy swego sumienia są mocni, mogą stawić czoło przeróżnym sytuacjom nawet bardzo trudnym”-powiedział Papież.

Na zakończenie dnia dotarliśmy nad polski Bałtyk.
CDN

Zdjęcia