W dniu 13 czerwca uczniowie i nauczyciele „KLASYKA” mogli obejrzeć w warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA musical „Piloci” w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.

Teksty piosenek oraz ich przejmujące wykonanie wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. W klimat lat wojennych pomogły przenieść się scenografia, wykorzystująca współczesne elementy multimedialne, a także kostiumy, pieczołowicie odzwierciedlające modę czasów młodości „pokolenia Kolumbów”.

Spektakl powstał na podstawie rzeczywistych wydarzeń związanych z Bitwą o Anglię i udziałem w niej polskich lotników, o których Winston Churchill powiedział: „Jeszcze nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”.

Ale musical to nie tylko opowieść o bohaterstwie polskich żołnierzy. To także historia uczucia łączącego Ninę – początkującą artystkę rewiową i Jana – absolwenta dęblińskiej Szkoły Orląt, pilota wojskowego. To pokazuje nam, że nawet prawdziwi bohaterowie pozostają ludźmi – kochają, przeżywają wzloty i upadki, mają wątpliwości, ale także potrafią w pełni korzystać z życia.

Możliwość zobaczenia tego przedstawienia stała się dla nas lekcją historii oraz patriotyzmu. Pokazała, jak w nieludzkich czasach pozostać człowiekiem i w jaki sposób realizować wartości wynikające z patriotycznego wychowania i kształcenia.   

Notowała Karolina Borkowska